Jak umeblować mały salon z aneksem kuchennym?

by Redakcja 2 488 views0

aneks kuchenny w małym mieszkaniu

Dzisiejsze salony z aneksem kuchennym mają wszystko, aby stanowić praktyczne miejsce do gotowania, relaksu i zabawy. Przeciętny projekt takiego pomieszczenia stał się czymś znacznie większym niż zwykłym rysunkiem szaf i urządzeń. Aby cieszyć się z małego salonu, kuchni i jadalni na otwartym planie, trzeba umeblować tę przestrzeń bardzo umiejętnie.

Trzy funkcje – jeden pokój

Paradoksalnie największą zaletą i zarazem wadą małych salonów z aneksem kuchennym jest to, że muszą łączyć w sobie funkcje, które podstawowo były rozdzielane pomiędzy trzema pomieszczeniami. Z jednej strony wielkim plusem jest to, że możemy przygotowywać posiłki widząc, jak nasze dzieci odrabiają lekcję. Z drugiej jednak strony stanowi to pewną przeszkodę w racjonalnym umeblowaniu przestrzeni. Musimy zdawać sobie sprawę z tego, że salon stanie się zarówno miejscem do zabaw, jak i nauki, jedzenia, przyjmowania gości i gotowania.

Istnieje więc pokusa, aby zdecydować się na różne wykończenia, kolory ścian lub podłogi, by zaakcentować różne funkcje małego salonu z aneksem. To jednak nie ma najmniejszego sensu – przecież nie po to otwieraliśmy przestrzeń, aby teraz sztucznie budować jej granice. Traktujmy więc taki pokój jak jeden twór – dobierajmy meble i dekoracje do całości.

aneks kuchenny

Jak urządzić kuchnię, która jest również częścią salonu?

Łatwo jest skoncentrować się na funkcjonalności, gdy kuchnia jest osobnym pokojem, jednak gdy jest to część na otwartym planie i eksponuje się w salonie, zmienia się strategia projektowa. Kuchnia musi być nie tylko przestrzenią funkcjonalną, ale także musi wyglądać pięknie i pasować do całego aspektu przestrzeni. Postawmy na proste i stonowane kolory – świetnie sprawdzą się tu beże a nawet czysta biel. Zwróćmy uwagę na pokój dzienny, czyniąc kuchnię tak prostą i niepozorną, jak to tylko możliwe. Używajmy tych samych kolorów w kuchni, jak i w salonie. Idealnie byłoby też wykorzystać ten sam rodzaj podłogi. Oznacza to, że nie istnieją wyraźne przeszkody między przestrzeniami.