Jak optycznie powiększyć mały salon?

by Redakcja 1 286 views0

salon z tapetą w pasy i lustrem na ścianie

Magiczna moc kolorów jest znana od wieków – potrafią czynić cuda we wnętrzach. Zabiegi te mogą odgrywać kluczową rolę w małych pomieszczeniach, a w połączeniu z minimalistycznymi i prostymi meblami możemy na kilku metrach kwadratowych uzyskać przestronny salon. Jakie sztuczki optyczne możemy wykorzystać?

 

Perspektywa

Zastosowanie liniowej perspektywy geometrycznej, wynalezionej przez renesansowych artystów i matematyków, jest najprostszym sposobem na uzyskanie wrażenia, że ściana nie kończy się wraz z jej powierzchnią. Pozwala to także na osiągnięcie ciekawych efektów wizualnych, które zwodzą każdego gościa.

Pasy

Ściana ozdobiona pasami jest przeznaczona dla tych, którzy poszukują oryginalnego, ale nowoczesnego wnętrza. Pionowo ukierunkowane pasy będą optycznie rozszerzać krótkie wnętrze, a poziome będą sprawiać, że wąski pokój wygląda szerzej. Możemy tworzyć paski, malując je farbą, używając kolorowej taśmy lub tapety.

salon ze ścianą w pasy

Krajobrazy

Krajobrazy górskie, widok na niebo, zdjęcie miasta nocą – ścienne mury z jednym z tych motywów przekształcą ścianę w inny świat. Może nas przenosić do obrazów z dzieciństwa lub być wymarzonym miejscem podróży – fototapeta pomimo swojej niesławności stanowi świetny sposób na powiększenie salonu.

Lustra

Ogromne lustro na ścianie naprzeciwko okna sprawi, że nasz salon nie będzie miał końca. Jeśli do naszego pokoju wpada wiele dziennego światła, efekt ten będzie jeszcze lepszy. Możemy zdecydować się również na kilka mniejszych luster ułożonych np. na pólkach lub szafkach. Im więcej odblaskowych elementów w salonie, tym wrażenie wizualnego powiększenia będzie znaczące. Pamiętajmy jednak o tym, by nie zmienić swojego pokoju w dyskotekową kulę.

lustro ścienne

Pastele

Doskonale wiemy, że kolory emanują emocjami, ale także generują iluzje optyczne. Jeśli połączymy dwa kwadraty o jednakowej wielkości, jeden czarny i drugi biały, czarny będzie wydawał się mniejszy niż biały. Te ekscytujące właściwości jasnych i ciemnych kolorów powinny być stosowane podczas dekoracji naszych domów – jasne kolory wizualnie rozszerzają przestrzeń, a ciemne kolory go zmniejszają. Dlatego w małych wnętrzach należy używać jasnych, pastelowych kolorów.