Mieszkania dwupokojowe idealne dla studentów

by Redakcja 492 views0

Czy kupno mieszkania na studiach jest opłacalne? Jeśli tak, to jaki metraż wybrać i czym się kierować przy jego wyborze? Dowiedz się, jakie mieszkanie będzie najlepsze dla studenta i dlaczego.

Kupno czy wynajem?

Wraz z przeprowadzką dziecka na studia, wiele rodziców zadaje sobie pytanie czy lepszym rozwiązaniem jest wynajem mieszkania czy jego kupno. Długoterminowy wynajem w miastach takich jak Kraków czy Wrocław, to często kwota kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z drugiej strony, skąd wziąć pieniądze na kupno mieszkania? Czy to jest dobre rozwiązanie, kiedy nie ma się dodatkowo żadnej gwarancji, że dziecko zostanie w tym mieście na dłużej? Jednak biorąc pod uwagę korzyści jakie płyną z posiadania nieruchomości, warto poważnie zastanowić się na kupnem lokalu, który w przyszłości przyniesie dodatkowe zyski. Tym bardziej, że kwota jaką miesięcznie trzeba zapłacić za wynajem, często jest wyższa niż rata kredytu na własne mieszkanie.

Jaki metraż jest najlepszy?

Rozum podpowiada, że najlepszym mieszkaniem dla studenta jest kawalerka. Wynika to z dwóch powodów – jest tania i idealnie nadaje się dla jednej osoby. W przypadku, gdy Twoje dziecko zmieni miejsce zamieszkania, będzie mogła zostać wynajęta przez innych studentów bądź sprzedana. Dużo lepszą opcją jest jednak mieszkanie 2 pokojowe. Chętnych na ewentualny wynajem lokalu po okresie studenckim na pewno nie braknie, a w przypadku chęci pozostania w mieście – doskonale sprawdzi się także jako pierwsze rodzinne mieszkanie.

Mieszkanie 2 pokojowe dla studenta

Mieszkania z dwoma pokojami są najbardziej pożądane na rynku nieruchomości ze względu na swoją praktyczność. Kupując mieszkanie tego typu na studiach, możesz wynająć drugi pokój innej osobie, co obniży koszty jego utrzymania. Przed zakupem mieszkania należy jednak zwrócić uwagę na kilka aspektów.

Po pierwsze: lokalizacja

Lokalizacja jest jednym z głównych kryteriów jakie należy brać przy kupnie mieszkania. Dla studentów bardzo istotne jest, żeby było ono jak najbliżej uczelni. Z jednej strony, niewątpliwie jest to duża oszczędność czasu, ale z drugiej strony kupno mieszkania w centrum miasta to ciągły hałas i zanieczyszczone powietrze. Dobrym rozwiązaniem wydaje się być znalezienie mieszkania w dalszej części miasta. Małe mieszkania we Wrocławiu znajdziesz na przykład na Osiedlu Słowik w dzielnicy Psie Pole – http://www.osiedleslowik.pl/mieszkania-2-pokojowe/.

Po drugie: dojazd do miasta

Ważnym aspektem jest także dobrze rozwinięta sieć komunikacji miejskiej. Studenci korzystają najczęściej z autobusów, tramwajów czy metra. Jeżeli Twoje dziecko nie posiada własnego samochodu, którym bez problemu mogłoby się dostać w każdą cześć miasta, lepiej dokładnie prześledzić skomunikowanie dzielnicy ze strategicznymi jego punktami. Oferta nowych mieszkań w większych miastach jest na tyle duża, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Deweloperzy, którzy decydują się na inwestycję w dalszych częściach miasta, dbają, by znalazły się one w najbardziej korzystnych punktach komunikacyjnych.

Po trzecie: cena

Mieszkanie dwupokojowe w dalszej dzielnicy miasta jest zdecydowanie tańsze niż w jego centrum. Za jeden metr kwadratowy należy zapłacić około 5500 złotych. Kupno mieszkania wydaje się często nieosiągalne, ponieważ wiele osób nie wie skąd nagle zgromadzić taką kwotę pieniędzy. Początkowo może się wydawać, że znacznie przewyższa ona Twoje możliwości finansowe, jednak podliczając comiesięczny wynajem mieszkania, nie wydaje się być ona już tak przerażająca.

Po czwarte: możliwości aranżacyjne

Mądrze zaprojektowane mieszkanie dwupokojowe daje bardzo duże możliwości aranżacyjne. Jeżeli zależy Ci na przestrzeni, możesz połączyć kuchnię z salonem zyskując dodatkowe pomieszczenie. Dzięki temu, będzie można wynająć jeszcze jeden pokój. Takie rozwiązanie sprawdzi się także w przyszłości, w przypadku założenia rodziny. Każdy z członków rodziny będzie mógł posiadać swój własny kąt. W małych mieszkaniach doskonale sprawdzą się także wielofunkcyjne meble takie jak biurka ze składanym blatem czy rozkładany stół z szufladami.