Jak pomalować sypialnie – tych narzędzi nie może zabraknąć

by Redakcja 525 views1

Przed Tobą malowanie sypialni i chciałbyś wykonać je samodzielnie bez pomocy fachowca? To bardzo dobry pomysł, bowiem wbrew pozorom nie ma tutaj nic specjalnie trudnego, a pomoże Ci to zaoszczędzić nieco pieniędzy. Poniżej przedstawiamy najważniejsze etapy oraz narzędzia, których w żadnym wypadku nie może Ci zabraknąć, o ile zależy Ci na tym, aby praca przebiegła sprawnie, a sypialnia wyglądała pięknie.

O co zadbać na samym początku?

Oczywiście od skompletowania narzędzi do malowania. Poniżej lista narzędzi, które na pewno Ci się przydadzą:

  • Folia malarska
  • Kuweta na farbę – łatwiej maczać wałek w farbie
  • Szpachelki – wąska i szersza
  • Wiaderko
  • Wałek duży i szeroki oraz mały i wąski
  • Listwa do mieszania farby
  • Drabinka malarska, o ile nie jesteś w stanie wszędzie sięgnąć samodzielnie
  • Taśmy papierowe – wąska i szeroka
  • Pędzle: szeroki płaski wąski oraz kaloryferowiec, który jest specjalnie zakrzywiony

Jak poradzić sobie z malowaniem?

Jeśli mamy do czynienia z nowymi ścianami, które są świeżo po szpachlowaniu i nie była tam nakładana żadna warstwa farby, to w zasadzie jest to najłatwiejsza sytuacja, gdyż najczęściej ściany są już zagruntowane, więc można bez problemów przystępować do malowania. Jeśli nie, to warto jest położyć grunt i dopiero wtedy nakładać kolejne warstwy farby.

W przypadku, kiedy mamy do pomalowania ściany, które już były malowanie kilkukrotnie, to najlepszym wyjściem będzie ich dokładne oczyszczenie z odpadającej farby i odtłuszczenie. Następnie wszelkie nierówności należy zaszpachlować i zatrzeć papierem ściennym, aby po malowaniu te fragmenty nie wyróżniały nam się na pozostałej części ściany. Konieczne jest również zagruntowanie powierzchni, co zdecydowanie zwiększy przyczepność farby.

Samo malowanie nie wymaga od Ciebie większych umiejętności, jednakże należy pamiętać o tym, aby farba była nakładana równomiernie. W przeciwnym razie, jeśli przesadzisz z jej ilością, to na ścianie pojawiać się zaczną brzydkie zacieki.

Od czego zaczynać?

Przede wszystkim od zabezpieczenia podłogi oraz mebli za pomocą folii malarskiej, jak również wszystkich listewek czy framugi drzwi taśmą papierową. W ten sposób unikniesz później konieczności długiego sprzątania po malowaniu. Warto o tym pamiętać, tym bardziej, że nowoczesne farby mają naprawdę bardzo dobrą przyczepność i jeśli nawet kilka kropek spadnie na podłogę, to mogą okazać się niezwykle trudne w usunięciu bez powodowania rys na panelach, czy deskach podłogowych.

Komentarze (1)

  1. generalnie malowanie ścian nie jest trudne. Zwłaszcza jak maluje się dobrą farbą. Ja ostatnio szalałam z magnat ceramic, świetna farba, dobrze kryje i to samo można powiedzieć o jej wydajności

Podziel się opinią

Twój adres email nie będzie publikowany

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>