Oświetlenie łazienkowe – jak uporać się z małą łazienką?

by Redakcja 691 views0

oswietlenie-malej-lazienki

Mała łazienka budzi wiele dylematów na każdym etapie projektowania – stawiać na estetyczną wizję czy wybierać praktyczne rozwiązania? Najwięcej wątpliwości wzbudza jednak oświetlenie łazienkowe. Często jest ono źle dobrane, zwłaszcza w niewielkich pomieszczeniach bez okien. Jak zaplanować rozmieszczenie oświetlenia, by spełniało ono swoje zadania?

Zróżnicowane światło kluczem do wzorowej łazienki

Oświetlenie łazienkowe niewielkiego metrażu jest wyzwaniem, któremu trzeba stawić czoła. W końcu to właśnie w łazience zaczynamy i kończymy swój dzień. Dlatego warto pomyśleć o zróżnicowanym oświetleniu, które wprowadzi do pomieszczenia sporo światła i wprawi w odpowiedni nastrój. Odpowiednio dobrane oświetlenie małej łazienki w bloku czy domu może również optycznie ją powiększyć, również wtedy, gdy nasza aranżacja utrzymana jest w ciemniejszych tonach.

Jakie strefy ma twoja łazienka?

Najlepiej na początku podzieli naszą łazienkę na strefy, które obejmują umywalkę, prysznic i dodatkowe wnęki. Te ostatnie najlepiej jest podświetlać, gdy jesteśmy posiadaczami wanny i chcemy zbudować relaksujący nastrój, wyłączając w czasie kąpieli światło główne. Może ono przybierać formę panelu z oświetleniem LED, który zamontowany zostanie bezpośrednio nad kabiną prysznicową lub wanną. W nowoczesnych łazienkach najlepiej będzie się prezentować zimne światło, z kolei w przytulnie domowym spa lepiej sprawdzi się światło ciepłe.

Oświetlenie łazienkowe – o czym należy pamiętać?

Wybierając oświetlenie trzeba również postawić na komfort użytkowania. Lampy powinny być umiejscowione tak, by odpowiednio oddawać rzeczywistość oraz zapewniać komfort ruchów. Nisko zwisające lampy lepiej zamontujmy w salonie czy sypialni, a w łazience postawmy przede wszystkim na praktyczność. Dlatego np. światło boczne umieszczone wokół lustra powinno być umiejscowione po obu stronach lustra lub od góry, by równomiernie oświetlać twarz i oddawać jej naturalny koloryt.

Oświetlenie lustra powinno być jasne, najlepiej białe, które zbliżone jest do naturalnego światła dziennego. Najlepsze będą lampy umieszczone na wysokości mniej więcej 160 cm, by odpowiadało ono naszemu wzrostowi.

Ochrona przed prądem

Dobór oświetlenia łazienkowego rządzi się swoimi prawami i nie kończy się jedynie na wizualnych aspektach. Wybierając oświetlenie do małego wnętrza należy również zwrócić uwagę na oprawy lamp, które ze względów bezpieczeństwa powinny być niskonapięciowe. Wynika to z tego, że w pomieszczeniu takim jak łazienka, zbiera się wilgoć i para wodna, przez co przez własną nieuwagę można doprowadzić do zwarcia.