Aranżacja łazienki w bloku. Jak powiększyć niewielką przestrzeń?
by 19 lutego 2018 10:23 891 views0

Aranżacja łazienki przy niewielkim metrażu może być nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, jak efektywnie wykorzystać każdy centymetr twojej małej umywalni!
Pomysłowa aranżacja łazienki jest ważna zwłaszcza w bloku. Nierzadko te pomieszczenia wymagają niezłej gimnastyki podczas urządzania. Jak zatem do maksimum wykorzystać miejsce w niewielkiej łazience?
Mniej znaczy więcej
W przypadku małej łazienki w bloku minimalizm wystroju jest koniecznością. Nie zawracajmy sobie zatem głowy wszelkimi fototapetami i innymi ozdobami wiszącymi na ścianach. Zabierają one przestrzeń poprzez optyczne zmniejszenie rozmiarów pomieszczenia. Zamiast nich postawmy na lustra – im większe, tym lepsze. Dzięki nim wizualnie powiększymy dostępny nam obszar, a przy okazji zwiększymy walory estetyczne naszej łazienki. Dodatkowo warto pamiętać o fakcie, że jasna łazienka to przestronna łazienka. Im więcej bieli, tym lepiej. Świetnie sprawdzą się także błyszczące, odbijające światło materiały.
Skandynawski prysznic
Jeśli mowa o minimalizmie, nie można zapomnieć o tzw. stylu skandynawskim. Ludzie Północy stawiają na prostotę wystroju i pozostawanie w zgodzie z naturą, która wyrażana jest w dominacji surowych materiałów (przede wszystkim nieheblowanego drewna). Dodatkowo charakterystyczną cechą tego stylu jest funkcjonalność i pragmatyzm aranżacji, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Takie podejście widać m.in. w nowych propozycjach sklepu IKEA, w których strefa prysznica nie jest oddzielona od reszty brodzikiem, a odpływ wmontowany jest bezpośrednio w podłogę. Również mnogość przezroczystych szklanych przestrzeni pozytywnie wpływa na wygląd całego pomieszczenia, czyniąc je jednocześnie świeżym i bardziej przestronnym.
Schowana pralka
W bardzo małej łazience im więcej urządzeń pozostanie schowanych, tym lepiej dla ostatecznego efektu wizualnego, jaki tworzyć będzie nasza łazienka. Pamiętając o umieszczaniu dużych luster w małym pomieszczeniu, możemy zdecydować się na przykład na szafę w wysokiej zabudowie z lustrzanym frontem. Za drzwiami takiego mebla można schować kosz na bieliznę, zamontować półki na kosmetyki i ręczniki, a nawet ukryć tam pralkę. Lekkości wnętrzu doskonale dodają również wszelkie podwieszane sprzęty, takie jak sedes ze stelażem podtynkowym i schowana w ścianie bateria prysznicowa. Przy tym nie ma sensu inwestycja w jak najmniejszą umywalkę, która zmniejszy komfort użytkowania łazienki, zwłaszcza wtedy, gdy jest ona jedynym tego typu pomieszczeniem w mieszkaniu.
Aranżacja łazienki bez granic
Co najbardziej przeszkadza w powiększeniu dostępnego miejsca? Wszechobecne granice! Warto zatem ograniczyć je do minimum. Poza wspomnianym wyżej prysznicem z odpływem podłogowym (albo z jak najniższym brodzikiem), warto pomyśleć o zwiększeniu przestrzeni zaraz naprzeciwko drzwi. Wtedy przy każdym wejściu do łazienki będzie powstawało wrażenie przestronności. Doskonałą pomocą będzie przy tym odpowiednie oświetlenie, na tyle mocne, by było w stanie rozjaśnić całe pomieszczenie. Nie zależy przy tym zapominać o jednoczesnym poczuciu stylowości, które wytwarzać będzie pojawiający się gdzieniegdzie mrok. W osiągnięciu tego efektu świetnie pomogą punktowe lampy halogenowe.