Aranżacja łazienki w bloku. Jak powiększyć niewielką przestrzeń?

by Redakcja 891 views0

Aranżacja łazienki przy niewielkim metrażu może być nie lada wyzwaniem. Podpowiadamy, jak efektywnie wykorzystać każdy centymetr twojej małej umywalni!

Pomysłowa aranżacja łazienki jest ważna zwłaszcza w bloku. Nierzadko te pomieszczenia wymagają niezłej gimnastyki podczas urządzania. Jak zatem do maksimum wykorzystać miejsce w niewielkiej łazience?

Mniej znaczy więcej

W przypadku małej łazienki w bloku minimalizm wystroju jest koniecznością. Nie zawracajmy sobie zatem głowy wszelkimi fototapetami i innymi ozdobami wiszącymi na ścianach. Zabierają one przestrzeń poprzez optyczne zmniejszenie rozmiarów pomieszczenia. Zamiast nich postawmy na lustra – im większe, tym lepsze. Dzięki nim wizualnie powiększymy dostępny nam obszar, a przy okazji zwiększymy walory estetyczne naszej łazienki. Dodatkowo warto pamiętać o fakcie, że jasna łazienka to przestronna łazienka. Im więcej bieli, tym lepiej. Świetnie sprawdzą się także błyszczące, odbijające światło materiały.

Skandynawski prysznic

Jeśli mowa o minimalizmie, nie można zapomnieć o tzw. stylu skandynawskim. Ludzie Północy stawiają na prostotę wystroju i pozostawanie w zgodzie z naturą, która wyrażana jest w dominacji surowych materiałów (przede wszystkim nieheblowanego drewna). Dodatkowo charakterystyczną cechą tego stylu jest funkcjonalność i pragmatyzm aranżacji, które pozwolą zaoszczędzić miejsce. Takie podejście widać m.in. w nowych propozycjach sklepu IKEA, w których strefa prysznica nie jest oddzielona od reszty brodzikiem, a odpływ wmontowany jest bezpośrednio w podłogę. Również mnogość przezroczystych szklanych przestrzeni pozytywnie wpływa na wygląd całego pomieszczenia, czyniąc je jednocześnie świeżym i bardziej przestronnym.

Schowana pralka

W bardzo małej łazience im więcej urządzeń pozostanie schowanych, tym lepiej dla ostatecznego efektu wizualnego, jaki tworzyć będzie nasza łazienka. Pamiętając o umieszczaniu dużych luster w małym pomieszczeniu, możemy zdecydować się na przykład na szafę w wysokiej zabudowie z lustrzanym frontem. Za drzwiami takiego mebla można schować kosz na bieliznę, zamontować półki na kosmetyki i ręczniki, a nawet ukryć tam pralkę. Lekkości wnętrzu doskonale dodają również wszelkie podwieszane sprzęty, takie jak sedes ze stelażem podtynkowym i schowana w ścianie bateria prysznicowa. Przy tym nie ma sensu inwestycja w jak najmniejszą umywalkę, która zmniejszy komfort użytkowania łazienki, zwłaszcza wtedy, gdy jest ona jedynym tego typu pomieszczeniem w mieszkaniu.

Aranżacja łazienki bez granic

Co najbardziej przeszkadza w powiększeniu dostępnego miejsca? Wszechobecne granice! Warto zatem ograniczyć je do minimum. Poza wspomnianym wyżej prysznicem z odpływem podłogowym (albo z jak najniższym brodzikiem), warto pomyśleć o zwiększeniu przestrzeni zaraz naprzeciwko drzwi. Wtedy przy każdym wejściu do łazienki będzie powstawało wrażenie przestronności. Doskonałą pomocą będzie przy tym odpowiednie oświetlenie, na tyle mocne, by było w stanie rozjaśnić całe pomieszczenie. Nie zależy przy tym zapominać o jednoczesnym poczuciu stylowości, które wytwarzać będzie pojawiający się gdzieniegdzie mrok. W osiągnięciu tego efektu świetnie pomogą punktowe lampy halogenowe.