Zmywarka w małej kuchni – zrezygnować czy zamontować?

by Redakcja 592 views0

zmywarka-mala-kuchnia

Kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna i wygodna. Co jednak jeżeli nie da się połączyć tych dwóch cech w jednym małym pomieszczeniu? Często w kawalerkach lub niewielkich mieszkaniach trudno wydzielić zadowalającą przestrzeń na kuchnię, dlatego wiele osób rezygnuje z takich urządzeń jak zmywarka, która przecież mogłyby znacznie ułatwić codzienne czynności. Nie zawsze jest to jednak konieczne, zobacz jak zagospodarować małą kuchnię i wydzielić miejsce na sprzęt.

Dlaczego warto zamontować zmywarkę?

Niezależnie od ilości osób w mieszkaniu, brudne naczynia zawsze stają się zmorą. Z pomocą przychodzi popularna już zmywarka, która pozwala zaoszczędzić czas, siłę, nawet i pieniądze. Właściciele kuchni niewielkich rozmiarów mają jednak trudniejsze wyzwanie, ponieważ zazwyczaj ilość szafek i ogólnie miejsca jest mocno ograniczona, a zmywarka skutecznie wypełnia wolną przestrzeń. Jak rozwiązań ten problem?

Jaką zmywarkę wybrać?

Obecnie chcąc kupić zmywarkę dostosowaną do naszych potrzeb, wystarczy podać wymiary, a firma zajmie się resztą. Nie zawsze jednak jest taka konieczność. W małych kuchniach popularne są zmywarki z linii slim, czyli nie szersze, niż 45 cm. Takie modele doskonale sprawdzą się w każdym, nawet małym pomieszczeniu. Najczęściej też wybiera się sposób montażu pod zabudowę, czyli wystarczy nam jedna szafka, gdzie ukryty zostanie sprzęt myjący, bez wydzielania dodatkowej przestrzeni. Innym rozwiązaniem są specjalne zmywarki nablatowe, które są bardzo kompaktowe i zazwyczaj mierzą 50 x50cm.

Gdzie pomieścić akcesoria kuchenne?

To pytanie, zadaje sobie prawdopodobnie każdy właściciel małej kuchni, który decyduje się na zmywarkę. Co zrobić z rzeczami, które musiały ustąpić miejsca urządzeniu myjącemu? Możliwości jest kilka. Najrzadziej używane akcesoria schować można do pawlacza lub do innej szafy poza kuchnią, a zostawić tylko to co faktycznie często używamy. Można zamontować również dodatkowe kosze, które będą jednocześnie stanowiły dekorację. Jeżeli jednak nie ma takiej możliwości zawsze warto wykorzystać półki ścienne, na których ułożymy słoiki z przyprawami, cukiernice i inne drobiazgi dobrze się prezentujące. Zmywarka staje się w obecnych czasach standardem, a producenci zachęcają do ich kupna poprzez wypuszczanie na rynek różnych modeli, formatów i pojemności.