Mała kuchnia na poddaszu – o czym trzeba pamiętać?

by Redakcja 4 192 views0

kuchnia na poddaszu

Kiedy myślimy o kuchni na poddaszu, to pierwsze, co pojawia nam się przed oczami, to romantyczny widok na starówkę miasta z klasycznej kamienicy. Prawdopodobnie wyobrażamy sobie kolację pod gwieździstym niebem oraz urocze śniadania w akompaniamencie wschodzącego słońca. Jednak aby kuchnia na poddaszu mogła spełniać nasze wymagania, trzeba zwrócić uwagę na wiele kwestii.

Brak miejsc do przechowywania

W zależności od poddasza, na jakim zdecydowaliśmy na budowę kuchni, otrzymaliśmy przestrzeń pozbawioną przynajmniej jednej pionowej ściany. Powoduje to sytuację, kiedy to do przechowywania standardowych sprzętów kuchennych pozostaje nam jedynie połowa szafek, niż miało to miejsce do tej pory. Musimy więc liczyć się z tym, że nawet jeśli teraźniejsza kuchnia na poddaszu ma więcej metrów kwadratowych niż jej poprzedniczka, to jednak nie rozmieścimy w niej tyle miejsc do magazynowania. Jeśli nie chcemy pozbywać się rodzinnej zastawy porcelany, w kwestii przechowywania sprawdzą się:

  • haczyki na garnki i patelnie,
  • wiszące kosze,
  • półki na kółkach,
  • stojaki na wino i przetwory.

Inna temperatura

Naturalne światło jest podstawą w kuchni, jednak w tych umieszczonych na poddaszu może być go po prostu za dużo. Tym bardziej latem, kiedy to temperatury będą sięgać 30oC, a my będziemy zmuszeni do gotowania obiadu w skwarze i promieniami słonecznymi padającymi na nasz kark. Warto zdawać sobie z tego sprawę i zainwestować w profesjonalne osłony okienne. Pamiętajmy o tym, że nie powinny być one wykonane z materiałów nieodpornych na wysokie poziomy wilgoci – nie nadają się więc rolety drewniane, papierowe czy bawełniane. Najwygodniejsze w czyszczeniu i obsłudze są osłony stworzone z plastiku lub aluminium.

poddasze

Skosy a miejsce do siedzenia

Może nam się wydawać, że pod skosem zmieści się wiele mebli, jednak prawda jest taka, że nie stanowi to dobrego miejsca użytkowego. Najlepiej umieścić tam długi stół, przy którym będą stały krzesła tylko z trzech stron, a czwarta będzie dopchnięta do skosu. W ten sposób uchronimy swoich gości przed ciągłym uderzeniem się głową w ścianę.