Aneks kuchenny w małym mieszkaniu – pomysł na powiększenie wnętrza

by Redakcja 1 545 views0

Mieszkanie w bloku z wielkiej płyty często wiąże się z istną akrobatyką, której trzeba dokonać w celu sensownego zagospodarowania dostępnej nam przestrzeni. Dobrym pomysłem na powiększenie mieszkania będzie decyzja o utworzenie aneksu kuchennego. Dlaczego warto rozważyć takie rozwiązanie?

Kuchnia połączona z resztą mieszkania to doskonały pomysł na optyczne powiększenie niewielkiej przestrzeni. Sprawdzi się doskonale zwłaszcza w przypadku niewielkich kawalerek w blokach z wielkiej płyty – wszak w takich przestrzeniach każdy kawałek miejsca jest na wagę złota. Kuchnia bez wyraźnie zaznaczonej granicy ma jednak również swoich przeciwników. Jakie są zalety, co może zniechęcać i przede wszystkim od czego zacząć tworzenie własnego aneksu kuchennego? O tym dowiesz się z tego artykułu.

Dlaczego aneks kuchenny sprawdzi się w małym mieszkaniu?

Podczas aranżacji niewielkich wnętrz naczelną zasadą jest dążenie do powiększenia rzeczywistego rozmiaru pomieszczeń poprzez umiejętne rozplanowanie znajdujących się w nich elementów. Pomysłowe rozmieszczenie mebli, sprzętów, a nawet ścian ma za zadanie oszukać oko i sprawić, że wnętrze wydawać będzie się większym niż w rzeczywistości. Jedną z głównych reguł tego sposobu aranżowania jest znoszenie wszelkich granic między pomieszczeniami i urządzeniami przystosowanymi do różnych funkcji. W ten sposób można powiększyć na przykład łazienkę (na ten temat pisaliśmy tutaj), a także salon. Doskonałym zastosowaniem tego tricku będzie więc również zaaranżowanie pokoju dziennego w połączeniu z kuchnią.

Główne zalety posiadania aneksu kuchennego

Decyzja o likwidacji ściany oddzielającej kuchnię od reszty pomieszczenia jest zatem uzasadniona głównie ze względu na oszczędności miejsca, a także wygospodarowanie dodatkowej przestrzeni. Pozbycie się wyraźnego oddzielenia przyczyni się do powiększenia nie tylko optycznego – ściana wraz z drzwiami potrafi zajmować nawet 4 m2, co w przypadku kawalerki o metrażu poniżej 30 m2 jest niebagatelną liczbą. Większe pomieszczenie oznacza także więcej światła, które teraz będzie miało więcej miejsca po to, by rozgościć się w naszym mieszkaniu.

Jakie wady ma aneks kuchenny?

Jak każde radykalne rozwiązanie, również zastosowanie kuchni w formie aneksu posiadać musi jakieś minusy. Przede wszystkim taka decyzja nie jest polecana dla bałaganiarzy. Piętrzące się w zlewie nieumyte kubki będą widoczne jak na tacy, co może mieć niebagatelne znaczenie w przypadku szturmujących nasze mieszkanie gości. Kompromisem może być stworzenie aneksu półotwartego: bez ściany działowej, ale w jakiś sposób oddzielonego od reszty mieszkania, na przykład gustownym barkiem.

Otwarta kuchnia zmusza nas również do częstego wietrzenia mieszkania, zwłaszcza gdy jesteśmy miłośnikami smażenia z użyciem aromatycznych przypraw. Zapachy pozostające po przygotowaniu posiłku będą utrzymywać się praktycznie w całym mieszkaniu. Aneks może być również przyczyną zwiększonej wilgotności domu, która powodować może grzybienie ścian, a w konsekwencji częstsze niż u sąsiadów remonty.

Remont kuchni – orientacyjny koszt

Kwota, jaką zapłacimy za przerobienie naszej kuchni na otwartą, jest ściśle uzależniona zarówno od możliwości, jakie daje nam wspólnota mieszkaniowa, do której należy budynek, jak również zakresu prac, które jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie. Przed przystąpieniem do prac niezbędne może się okazać uzyskanie stosownych pozwoleń wydawanych przez nadzór budowlany – a to łączyć się może z koniecznością przygotowania profesjonalnego projektu.

Do tego dochodzi kwota za materiały wraz z robocizną. Swoje kosztują również wyposażenie i meble. W każdym przypadku jednak pamiętajmy, że na wyprzedażach (również sprzętu powystawowego) ceny potrafią być mniejsze nawet powyżej 30%. Również markety budowlano-meblarskie (Leroy Merlin, Castorama i inne) zapewniają kompleksowa obsługę tego typu przedsięwzięć, a jednocześnie ustalane przez nie ceny nie biją po kieszeni w takim stopniu, w jakim miałoby to miejsce w przypadku wyspecjalizowanej firmy.

W przypadku wykonawstwa lepiej nie kierować się jak najniższym kosztem robocizny – często bowiem zdarza się, że firmy zajmujące się pracami ogólnobudowlanymi zatrudniają żółtodziobów, których domeną jest – niestety – fuszerka. Przy tym pamiętajmy jednak, że remont kuchni to nie budowa domu: dużą część prac (podłączanie instalacji, płytkarstwo, kładzenie paneli itp.) jesteśmy w stanie wykonać sami lub z pomocą internetowych poradników.